Gamtosauginė mokykla

Gamtosauginės mokyklos veiksmų planas

Mokyklos gamtosauginis komitetas

Mokyklos gamtosauginis kodeksas

Inkilų matmenys

 

 

Klimato  savaitė mūsų mokykloje

Aplinkosauginio konkurso ,,Žalioji odisėja“ pusfinalis

Mokyklos komanda respublikiniame konkurse „Lietuvos gamtininkas“

Žemės diena mokykloje

Išvyka į Vidugirio mišką

Akcija „Šiluma letenėlėms: 2017 ruduo-žiema“

Išvyka prie Ažagio upelio

Kraštotyros diena Alksniupių pagrindinėje mokykloje

Pažintis su Tytuvėnų regioniniu parku

Išskrendančių gervių palydėti…

 

Ekskursija į Krekenavos regioninį parką

Šiais  mokslo metais vėl tęsiame pažintį su gamtiniu požiūriu saugomomis teritorijomis. Šį kartą dėmesį nukreipėme ne taip toli – į Krekenavos regioninį parką. Dar pavasarį iš šio regioninio parko lankėsi vyr specialistė Ugnė Leikaitė ir mūsų mokyklos mokinius supažindino su šio parko vertybėmis. Šį kartą iš arčiau parką pažinti turėjo galimybę 4 ir 5 klasių mokiniai su gamtosaugininkų būrelio vadovu Andriumi Jakavičiumi.
Išvykome rugsėjo 29 d., šeštadienį. Jau nuo ekskursijos pradžios džiugino saulės spinduliai, kuriais nutviesksta, mums įvažiavus į Krekenavą, pasitiko Krekenavos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų mažoji bazilika, garsėjanti stebuklingu Dievo Motinos paveikslu ir Žolinės atlaidais. Lankytojų centre sužinojome, kad šis paveikslas šiuose kraštuose atsirado dar krikščionybės pradžios Lietuvoje laikais ir, meldžiantis į jį, pagijo daug žmonių, o degant medinei bažnyčiai, jį išnešė iš ugnies visai sveiką.
Pirmoji stotelė buvo parko Lankytojų centro ekspozicija. Ji nustebino savo originalumu – per visą patalpą raizgėsi medinė juosta. Pasirodo, tai Nevėžis, kadangi parko pagrindinis saugotinas objektas – Nevėžio slėnis ir senvagės. Nors iš pirmo žvilgsnio ekspozicija nedidelė, bet, šiuolaikinių technologijų dėka, talpinanti labai daug informacijos apie Krekenavos regioninį parką.
Aplankę Lankytojų centro ekspoziciją, kartu su gide pasukome Pojūčių taku.  Mokiniai išbandė vėjo stiprumą sūpuoklėse, kūrė savo muzikinę melodiją, išbandė dar visai nesenai įkurtą labirintą, bandė pajusti medžio energiją medinėje lovoje, pasiklausyti aplinkos garsų klausyklėje, išmėgino natūralų medžio masažą, palaipiojo laipynėje, pabuvojo ant pantoninio liepto ir sužinojo, kaip susidarė Nevėžio senvagės. O kaip Nevėžio apylinkės atrodo iš aukštai, mokiniai pažiūrėti lipo į 30 m aukščio apžvalgos bokštą. Nulipus pavėsinėje laukė vaistažolių arbata – tai paskutinė Pojūčių tako stotelė.
Atsisveikinus su Lankytojų centru, autobusiukas pasuko link pažintinio tako Nevėžio upės slėnyje. Takas vingiuoja 1,6 km ilgio tarp senvagių, prasideda ir baigiasi 6 m aukščio apžvalgos bokštu, kuriame yra šioje vietoje sutinkamų faunos ir floros atstovų nuotraukos. Keliaujant pažintiniu taku, akis užkliuvo už palei Nevėžio pakrantę išsidriekusių augalų. Iš pirmo žvilgsnio panašūs į apynius, tik paėmus vaisių, pamatai skirtumą. Tai – dygliavaisis virkštenis – invazinė rūšis iš Amerikos, auginama kaip dekoratyvi, tačiau plinta gamtoje, ypač palei upes, nes vanduo platina jų vaisius.
Nuo Nevėžio senvagių mokyklos autobusiukas pasuko į mišką. Ten mokiniai keliavo „Girinio taku“. Tako pradžioje jie susipažino, kaip reikia elgtis gamtoje. Keliaujant sužinojo, kad Lietuvoje auga 2,05 mln. ha miškų, o miškuose – 25 savaime augančios medžių rūšys, palygino kai kurių medžių medieną. Sužinojo, kad miškas, kaip namas turi „aukštus“- ardus: trakas, pomiškis, žemesnysis, viršutinysis; kokios yra miškų apsaugos priemonės, kuo skiriasi ugdytinis kirtimas nuo sanitarinio ir t. t.
Iš „Girinio tako“ mokiniai vyko į labiausiai laukiamą ekskursijos dalį – Pašilių stumbryną. Apsidžiaugė, nes penketas stumbrų stovėjo prie tvoros, o patį stambiausią galima buvo net paliesti. Mokiniai fotografavo ir prie tvoros, ir iš viršaus nuo apžvalgos pakylos. Tačiau stumbrai ilgai neužsibuvo. Pamatę, kad neturime vaišių (pagal taisykles šerti stumbrų negalima), iškeliavo tolyn. Nulydėję žvilgsniais galiūnus, patraukėme ir mes. Tik ne į autobusą, o  į pažintinį miško taką, kuris įkurtas stumbryno teritorijoje. Čia 10-tyje stotelių susipažinome su tame miške gyvenančiais stuburiniais gyvūnais. 
Atsisveikinus su Krekenavos regioniniu parku, norisi tikėti, kad jame saugomomis vertybėmis didžiuosis dar ne viena karta. O Alksniupių pagrindinės mokyklos mokiniai šioje teritorijoje, kur prasidėjo europinio stumbro atgimimas, lankysis dar ne kartą.

Jurgita Beklešovienė

Pasaulinė gyvūnų diena


Spalio 4 dieną penktokai pakvietė visą mokyklos bendruomenę paminėti Pasaulinę gyvūnų dieną.
Įvairių klasių mokiniai, padedami dailės mokytojo R. Palekausko, piešė gyvūnus ir surengė piešinių parodėlę. Daug džiaugsmo visiems suteikė ir mokinių atnešti parodyti augintiniai.
Mokyklos direktorė R. Saliamorienė pristatė į svečius atvykusią Panevėžio šunų dresūros mokyklos „Bestas“ šunų elgsenos specialistę – trenerę S. Pabrėžienę. Viešnios bei jos kolegių dresuojami šuniukai atliko įvairiausius triukus. Mokiniai džiaugėsi keturkojų draugų pasirodymu.

5 klasės auklėtoja N. Simaškienė
Gamtosaugininkų būrelio vadovas A. Jakavičius

Radviliškio rajono Alksniupių pagrindinės mokyklos mokinių ekskursija į Dzūkijos nacionalinį parką

                         Birželio 13-14 dienomis Alksniupių pagrindinės mokyklos 17 mokinių ir dvi mokytojos vyko į  dviejų dienų ekskursiją po Dzūkijos nacionalinį parką. Tai buvo projekto „Kur ošia platūs miškai“, finansuoto Radviliškio rajono savivaldybės, baigiamasis etapas.

   Pirmą dieną aplankytas didžiausias Lietuvos kaimas – Marcinkonys, čia esanti dzūkų etnografinė sodyba, senovinis Zervynų kaimas su Dzūkijos kraštui būdinga architektūra, šaltinis „Ūlos akis“, Musteikos kaime įsikūręs drevinės bitininkystės muziejus, kuriame bitininkas Romas pavaišino medumi su bičių duonele, mokė vaikus, kaip įskelti titnagu ugnį, bei pademonstravo, kaip žmonės virvėmis lipdavo į dreves medaus kopinėti. Pavakare mokiniai vyko į ilgiausią Dzūkijos nacionalinio parko kaimą – Kapiniškes, kur Linos ir Egidijaus Černiauskų sodyboje ragavo dzūkiškos užtepėlės iš varškės, agurkų ir krapų su pečiuje keptomis bulvėmis, kepė dzūkiškas bandeles su džiovintais obuoliais ir vaišinosi žolelių arbata. Kol kepė bandelės, mokiniai mirkė kojas švariausiame Lietuvos upelyje – Skrobluje. Vakare Marcinkonyse, prie Gamtos mokyklos, kur mokiniai nakvojo, – laužas, dešrelės, žaidimai, pokalbiai, kurie tęsėsi iki vėlumos jau lovose.

Antra diena prasidėjo trumpa paskaita apie Čepkelių rezervatą. Parko vyr. specialistas Gintautas parodė kaip atrodo žemyninių kopų smėlio smiltelės per mikroskopą, pamokė, kaip atskirti vilko pėdsakus nuo šuns, ir pan. Vėliau autobusiukas nuvežė iki Čepkelių apžvalgos bokšto, kur, nuo jo nulipę, mokiniai patraukė į Čepkelių pelkę apie 1 km iki pirmųjų „salų“ ir atgal. To užteko suprasti, kas yra Čepkeliai, grįžtant dar užsukta į rezervato muziejų, kur mokiniai pamatė ,,gargatūno“ –  negirdėto paukščio iškamšą. Tą dieną dar aplankyta pelkė „Meškos šikna“, žemyninėms kopoms priklausanti „Gaidzių“ kopa, Skroblaus ištakos – „Bobos daržo“ šaltinis. Papietavę ir atsisveikinę su Marcinkonimis, mokiniai dar aplankė Merkinės piliakalnį, prie kurio nusiplovė rankas didžiausioje Lietuvos upėje – Nemune.

 Ši smagi, pilna įspūdžių ekskursija – tai pažintis su dar vienu unikaliu Lietuvos kampeliu – Dzūkija. Kelionė praplėtė mokinių akiratį ne tik  ekologiškai, bet ir ugdė jų  tautiškumą.

                                                                Gamtosaugininkų būrelio vadovė Jurgita Beklešovienė

 

Alksniupių pagrindinė mokykla apdovanota Žaliąja vėliava

   Gegužės 5 d. į mūsų mokyklą atvyko Gamtosauginių mokyklų programos koordinatorius Renaldas Rimavičius.

   Jau nuo 2015 metų sausio mėn. Alksniupių pagrindinė mokykla dalyvauja Gamtosauginių mokyklų programoje. Gamtosauginių mokyklų programa orientuoja mokyklas į praktinę gamtosauginę veiklą, skatina mokyklų bendruomenių aktyvumą, ugdo mokinių kūrybiškumą. Mūsų mokykla šioje veikloje prioritetą teikia atliekų rūšiavimui. Taip pat jau treti metai iš eilės vykdomi metiniai projektai, mokinius supažindinantys su Lietuvos nacionaliniais parkais. Be to vyksta daug gamtosauginių švietėjiškų veiklų: paskaitų, projektų, renginių ir pan. Ši veikla pastebėta ir įvertinta. Gamtosauginių mokyklų programos koordinatorius Renaldas Rimavičius apdovanojo mūsų  mokyklą Žaliąja vėliava ir Aplinkosauginio švietimo fondo sertifikatu. Žaliąja vėliava apdovanojami programos dalyviai, įvykdę Aplinkosauginio švietimo fondo keliamus reikalavimus. Aplinkosauginio švietimo fondas (FEE) – tarptautinė nevyriausybinė, ne pelno siekianti organizacija. Gamtosauginių mokyklų programa yra viena iš 5 Aplinkosauginio švietimo fondo pasaulyje įgyvendinamų programų. Rimavičius palinkėjo kūrybingumo, stiprybės taip dirbti ir toliau.

   Gamtosaugininkų būrelio vadovė                                                                  Jurgita Beklešovienė

 

Alksniupių pagrindinės mokyklos mokinių ekskursija „Mūsų keturkojai draugai“

Gražų gegužės 20 d. rytą 2-6 klasių mokiniai, kurie nepagailėjo savaitgalio dienos, rinkosi prie mokyklos. Šį pusdienį paskyrėme pažinčiai su įvairiais augintiniais bei tais keturkojais draugais, kuriuos žmonės dėl įvairiausių  priežasčių apleido.

   Pirmoji mūsų stotelė buvo Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras. Čia mokiniai pamatė pačių įvairiausių augintinių: nuo Madagaskaro tarakonų iki beždžionės žaliosios markatos ir krokodilų kaimanų. Centro darbuotoja papasakojo apie įdomesnius gyvūnus, jų auginimo ypatumus. Mokiniai vis gyrė papūgą kakadu, nes tada ji pradeda savimi puikuotis net kalbėti. Tačiau prakalbint nepavyko. Mokiniai pamatė ir sužinojo apie gekono ypatingą savybę vaikščioti stiklinėmis sienomis, kaip pelėdos pasuka savo galvas 180 laipsnių kampu, kad šinšilų ypatingas kailis, nes iš vieno plauko svogūnėlio išauga 50 plaukų… Buvo mokinių, kurie labai apsidžiaugė, kai sužinojo, kad kai kurie gyvūnai: degu, šeškai, žiurkėnai ir kt. yra dovanojami ir, atvažiavus su tėveliais, juos galima įsigyti.

  Kita stotelė – Katinų muziejus. Čia mus pasitiko dvi katės. Muziejaus „direktorius“ – Škotijos trumpaplaukis – vengė lankytojų ir ilsėjosi savo guolyje. Be gyvų katinų muziejuje mokiniai pamatė dar 9000 eksponatų: statulėlių, puodelių, paveikslėlių, žvakidžių ir t.t. su katinų atvaizdais. Galvojo norus ir glostė akmeninį katinėlį, kad tie norai išsipildytų. Skaičiavo viename paveiksle nutapytus 42 katinus, bet nei vienam mokiniui nepavyko teisingai suskaičiuoti. Muziejaus gidė papasakojo muziejaus įkūrimo istoriją, parodė pirmąjį eksponatą. Prieš dieną  buvo Katinų muziejaus gimtadienis. Ta proga čia eksponuojama ir žurnalisto Viliaus Rekevičiaus tušinukų paroda.

  Paskutinė stotelė – gyvūnų prieglauda „Šiaulių letenėlė“, esanti už Šiaulių Sneigių kaime. Čia glaudžiasi apie 30 šunelių. Daugelis jų buvo paimti iš Gruzdžių sanitarinės tarnybos ir taip išvengė mirties. Kiti rasti gatvėje, kaip kad visiškai aklas vokiečių aviganis, ar tiesiog pririšti palikti sodybose, išvykus jų šeimininkams. Prieglaudą įkūrė keletas savanorių prieš  15 metų. Nuo įsikūrimo pradžios gyvena vienas šunelis Bataras. Beglobės katės glaudžiasi „Šiaulių letenėlės“ padalinyje Zuokniuose.  Savanorė Rolanda mums aprodė ir papasakojo beveik apie kiekvieną šunelį. Vienus leido glostyti, prie kitų perspėjo nelįsti. Šunys labai skirtingi tiek išvaizda, tiek charakterio būdu. Prieglaudoje buvo dvi kalytės su vaikučiais. Mažus šuniukus pasiima žmonės, suaugę rečiau randa naujus namus. Vieną iš šių gražuolių pasiėmėme ir mes. Jis išvažiavo pas Urtę Beklešovaitę. Prieglaudai paaukojome 33 Eur. Iš jų 13 Eur sutaupė Ugnė Baginaitė, taupydama nuo Pasaulinės gyvūnų dienos. Kiti mokiniai vežė gyvūnams maisto. Smagu, kad yra tarp mūsų žmonių, kuriems rūpi silpnesni už mus, žmones.

I.Kantas yra sakęs:  „Apie žmogaus širdį galima spręsti iš to, kaip jis elgiasi su gyvūnais.“ Tikimės, kad šie, neabejingi beglobiams gyvūnams vaikai išaugs vertais savo vardo žmonėmis.

                                                                              Gamtosaugininkų būrelio vadovė  Jurgita Beklešovienė

 

Alksniupių pagrindinės mokyklos mažųjų projektas „Į pagalbą gamtai“

  Balandžio paskutinę savaitę Alksniupių pagrindinės mokyklos ikimokyklinė ir priešmokyklinė grupė atliko projektą „Į pagalbą gamtai“. Projekto tikslas – vaikai suvoks, kodėl reikia tausoti gamtą, rūpinsis aplinkos tvarka ir švara, susipažins su atliekų rūšiavimu, ugdys vaizduotę ir kūrybiškumą, iš antrinių žaliavų gebės sukurti darbelį, išsiaiškins sąvokas: „gamtosauga“, „šiukšlių rūšiavimas“, „talka“.

  Pirmadienį vaikai gavo laišką ryto ratui nuo pievų gėlyčių ir dviejų boružių šeimų, kad pieva labai užteršta šiukšlėmis. Vaikai išsiaiškino, kas yra šiukšlės, iš plastilino ir popieriaus darė šluotas. Mokytoja paskaitė V.Laužiko eilėraštį „Tvarka“. Antradienį vaikai pradėjo su šūkiu „Labas rytas, miela gamta, šiandien mes darysim tvarką“. Vyko pokalbis, kodėl upelį, pievą, mišką reikia tausoti, kaip negalima gamtoje elgtis. Vaikai piešė draudžiamuosius ženklus, kuriuos reikia pastatyti gamtoje. Trečiadienį vyko užsiėmimas „Rūšiuoji, vadinasi galvoji“, kurį vedė gamtosaugininkų būrelio vadovė J. Beklešovienė. Vaikai klausėsi ir diskutavo, kodėl šiukšlės yra blogai, kaip sumažinti jų kiekį, koks jis yra pasaulyje ir Lietuvoje, mokėsi rūšiuoti šiukšles, žiūrėjo skaidres, ką galima padaryti iš atliekų, matė filmukų „Kur keliauja atliekos“ ištraukas, kur rodomas popieriaus, stiklo, guminių padangų antrinių žaliavų perdirbimas, Aukštrakių nepavojingų atliekų sąvartynas.  Šiukšlių rūšiavimo įgūdžiams įtvirtinti, žaidė žaidimą „Grandinėlė“. Užsiėmimo pabaigoje sudarytos dvi komandos, kurios varžėsi, kuri išrūšiuos šiukšles teisingiau. Po užsiėmimo vaikai iš atliekų gamino Kolorado vabalus, boružes, drugelius, jų vikšrus, šoko „Vabalų šokį“ (m.ir ž. R.Bočkienės). Ketvirtadienį būsimi mokiniai tvarkė klasę, atliko užduotėles, kur skaičiavo pasodintus medelius, juos spalvojo. Penktadienis – relaksacijos diena. Vaikai žiūrėjo filmuką „Septynžiedė gėlelė“. Po to diskutavo, kodėl nereikia skinti be reikalo gėlių. 

  Taip, žingsnis po žingsnio, metai iš metų, užauginsime ekologiškai išprususią, empatišką jaunąją kartą, kuriai rūpės gamta bei Žemės ateitis.    

Ikimokyklinės ir priešmokyklinės grupės mokytoja                                  Virgina Krugelienė

Gamtosaugininkų būrelio vadovė                                                               Jurgita Beklešovienė

 

Balandžio 22-osios dienos – Motinos Žemės dienos –  paminėjimas Alksniupių pagrindinėje mokykloje

  Apie balandžio 22 d. Alksniupių pagrindinėje mokykloje pertraukų metu buvo demonstruojamos skaidrės apie Žemę, jos susidarymą, sandarą, gražiausias vietas, žymiausius geografinius objektus, įdomiausius faktus.

  Balandžio 27 d. vyko literatūriniai skaitymai ,,Žemė – žmonių planeta“, skirti paminėti Motinos Žemės dieną ir išeivijos poeto Kazio Bradūno 100-tąsias gimimo metines. Gamtosaugininkų būrelio vadovė J.Beklešovienė papasakojo, kuo ypatinga balandžio 22-oji diena, kuo ši Žemės diena skiriasi nuo kovo 20-tosios, kaip ši diena minima pasaulyje. Buvo rodomos skaidrės apie Žemę, apie poetą K. Bradūną.  Renginio dalį apie K.Bradūną organizavo dešimtos klasės mokiniai, gerai susipažinę su poeto gyvenimu ir kūryba. Skaitymuose dalyvavo aštuntos ir šeštos klasės mokiniai. Eilėraščius skaitymui, pakonsultuoti lietuvių kalbos mokytojų Z.Macevičienės ir Z.Kučienės, mokiniai pasirinko iš išeivijoje 1951 metais išleistos poezijos antologijos ,,Žemė“, kurią redagavo poetas ir publicistas  K. Bradūnas.

  Motina Žemė jau dalijasi pavasarine šiluma, paukšteliai – giesmėmis, o mes pasidalijome gražiu poetiniu žodžiu.

 

Lietuvių kalbos mokytoja Zita Macevičienė

Gamtosaugininkų būrelio vadovė Jurgita Beklešovienė

 

Akcija „Pasitikime paukštelį – padarykim jam namelį“

  Kovo 30 d. surengta akcija „Pasitikime paukštelį – padarykim jam namelį“. Joje dalyvavo 1-4 kl. mokiniai, atnešę inkilėlius. Šie mokiniai, nešini savo inkilais, keliavo prie mokyklos į parką kelti inkilų. Po to, parke susėdę, aptarėme, kur geriausiai kabinti inkilus, kokiame aukštyje, kokioje medžio pusėje ir pan.  Mokiniai pasakojo, kiek savo sodybose turi inkilų, kas ten gyvena. Vėliau minė mįsles apie paukščius. Pabaigoje akcijos dalyviai gavo padėkas ir saldžias dovanėles. Kiekvienas tiki, kad jo inkilėlyje, jei ne šiais metais, tai kitais, tikrai apsigyvens paukšteliai.

 Jurgita Beklešovienė

                                                     Radviliškio r. Alksniupių pagr. mokyklos

                                                     Gamtosaugininkų būrelio vadovė

Renginys, skirtas Žemės dienai

 

   Kovo 27 d.  5-10 klasėms vyko  renginys Žemės dienai. Jo  metu jaunieji  gamtosaugininkai deklamavo eiles apie Žemę. 3 kl. Mokinė Abigailė Gvaldaitė deklamavo savo kūrybos eilėraštį  Aptarta, kaip kiekvienas gali prisidėti prie Žemės gerovės. Paminėtas 4 kl. mokinys Nedas Stongvila, kuris savanoriškai  tvarko mokykloje išrūšiuotas šiukšles, taip pat 3 kl. mokiniai, kurie pasibaigus pamokoms išsirūšiuoja klasės šiukšliadėžes. Padėkota dailės mokytojai Jurgitai Navagrudskienei už „papuoštą“  Žemės dienai medį. Tai buvo kaimo bendruomenės pirmininkės Laimos Didžbalienės idėja, prie kurios prisidėjo ir kaimo bibliotekininkė Almina Šereivienė.

  Renginio metu pristatytas projektas „Kur ošia platūs miškai“, kurio dėka mokiniai jau pradėjo pažintį su Dzūkijos nacionaliniu parku. Paskelbti piešinių konkurso „Dzūkijos nacionalinio  parko gamtos ir kultūros vertybės“ rezultatai. Komisija atrinko septynių mokinių darbus: Odetos Jermalavičiūtės, Emos Raminaitės, Evelinos Jermalavičiūtės, Ryčio Masiliūno, Austėjos Grigaliūnaitės, Kotrynos Žaromskytės, Viltės Klausaitės. Šie  mokiniai birželio 13-14 dienomis vyks į Dzūkijos nacionalinį parką. 5-10 klasės žiūrės filmą „Kur šalciniai alma“ ir poromis atliks užduotis. Geriausiai užduotis atlikusios poros taip pat važiuos į Dzūkiją.

  Renginyje mokiniai sušoko dzūkišką ratelį „Šiaudų batai“. Žiūrėdami Vydėnų teatro inscenizuotą „Pasaką apie bobuly ir dziedulį“, išgirdo dzūkišką tarmę. Dėka skaidrių, susipažino su Dzūkijos nacionaliniu parku.

Jurgita Beklešovienė
                                                     Radviliškio r. Alksniupių pagr. mokyklos
                                                     Gamtosaugininkų būrelio vadovė

 

 

Žemės dienos paminėjimas Alksniupių pagrindinėje mokykloje

    Kovo 20 d. į Alksniupių pagrindinę mokyklą atvyko iš Tytuvėnų regioninio parko vyr. specialistė reindžerė Ieva Jokubauskaitė. Ji vedė 5-7 klasių mokiniams paskaitą apie paukščius „Pavasario šaukliai“, kur klausiusieji sužinojo daug įdomių dalykų.  Išsiaiškino, kokiomis „kalbomis“ čiulba atskiri paukščiai, kas suokia, kas čirškia, kiti ūbauja ir t. t. Sužinojo, kada kokio paukščio yra diena. Stebėdami ekrane pamėgdžiojimus ir klausydami balsus, mokiniai turėjo pažinti, kas tai per paukštis. Pabaigoje reindžerė padovanojo mokyklai knygą apie Tytuvėnų regioninį parką ir pakvietė bendradarbiauti.

    Iš 8-9 klasių 5 mokiniai su mokytoja I. Jurevičiene vyko į rajoninį renginį „Mažais žingsneliais didelių tikslų link“, skirtą Žemės dienai paminėti. Jis vyko Gražinos pagrindinėje mokykloje. Ten mokiniai, suskirstyti į grupes, atliko kūrybines užduotis : „Lietuviškų pievų skonis“, kur gamino ir vaišino iš įvairių žolių pagamintais patiekalais; „Radviliškio poilsio zonos. Patrauklumas ir problemos“, kur mokiniai  kūrė poilsio zonas; „Sužinok. Pažink. Atrask“ vyko lauke, kur daryti tiriamieji darbeliai, pvz., kodėl moneta neskęsta; „Žemė – vandens planeta“ aptartos vandens savybės, pieštos ant plėvelės mandalos. Savo grupių darbus mokiniai turėjo visiems pristatyti. Pastarąją grupę pristatė Redas Maziliauskas. Pabaigoje renginio mokyklos kieme sušoktas visuotinis šokis „Būk pasveikinta, Žeme“.

   Likusieji mokykloje vyresniųjų klasių mokiniai, vadovaujami mokytojos D. Gatavynienės, spalvino ir klijavo ant mokyklos kabinetų durų žaismingus lapelius, visiems primenančius, kad kovo 20 d. – Žemės diena.

                                                                                       Jurgita Beklešovienė

 

Alksniupių gamtosaugininkai Šeduvoje


   Kovo 8 d. Alksniupių mokyklos vyresnieji gamtosaugininkai su vadove vyko į Šeduvos lopšelio-darželio „Pelėdžiukų grupę“ su pamokėle „Rūšiuoji, vadinasi galvoji“.

   Įžangoje mokiniai šoko pagal dainą „Netvarka“. Užsiėmimo metu vaikai sužinojo, kiek pasaulyje, Lietuvoje  ir kiekvieno mūsų šeimoje susidaro per metus šiukšlių. Išnagrinėta prioritetai, susiję su atliekų mažinimu. Vienas iš jų – atsakingas vartojimas. Aptarta, kurią pakuotę teisingiausia rinktis – didesnę ar mažesnę. Nagrinėjant antrą prioritetą – pakartotiną atliekų panaudojimą – rodytos skaidrės „Daiktai iš atliekų“, vaikai vardino, kur galima dar panaudoti tam tikras atliekas. Ilgiausiai sustota ties trečiu prioritetu – atliekų perdirbimu. Pradžioje išsiaiškinta, kodėl reikia rūšiuoti šiukšles ir kaip jos rūšiuojamos, po to žiūrėta filmukai, kaip išrūšiuotos atliekos perdirbamos. Šių žinių įtvirtinimui vaikai žaidė žaidimą „Grandinėlė“, kur mokėsi praktiškai rūšiuoti. Pabrėžta, kad ne visos atliekos tinkamos rūšiuoti, dalį tenka sudeginti, o kurias deginti negalima, vežamos į sąvartyną.Vaikai žiūrėjo filmuko apie sąvartyną ištrauką.

  Pabaigoje savo įgytas žinias „pelėdžiukai“ patikrino komandiniame žaidime „Išrūšiuok teisingai“. Abi komandos padarė po 3 klaidas. Viena komanda surinko 25 taškus, kita – 20. Užsiėmimo metu buvo apsilankęs „Kubush“ meškiukas, nes darželis dalyvauja projekte apie atliekų rūšiavimą. Mokiniai gavo dovanų – atšvaitus.

  Džiugu, kad bendraujant vaikai buvo aktyvūs, daug žinantys. Atliekų rūšiavimas – jiems nebuvo naujiena, vieni rūšiuoja namuose, kiti daug ką sužinoję darželyje. Mūsų pamokėlė tik papildė jų žinias. Smagu, kad auga atsakinga karta.

 

Pagalba paukšteliams

Alksniupių pagrindinės mokyklos gamtosaugininkai Šeduvos lopšelio-darželio
„Pelėdžiukų“ grupės projekte„Pagalba paukšteliams“

     Sausio 16 d. Alksniupių pagrindinės mokyklos vyresnieji gamtosaugininkai  su programa „Paukštelių globa žiemą“ vyko į Šeduvos lopšelį-darželį. Ten įsitraukė į „Pelėdžiukų“ grupės projektą „Pagalba paukšteliams“, vadovaujamą auklėtojos Ritos Masilionienės. Gamtosaugininkų būrelio vadovė J. Beklešovienė supažindino vaikus su didžiausiu, mažiausiu bei dažniausiai sutinkamu Lietuvoje paukščiais, lesyklas lankančiomis rūšimis, jų mitybos ypatumais. Aptarta vandens paukščių problema, lesinimo taisyklės. Pademonstruoti tinkami ir netinkami lesalai. Papasakota, kaip pagaminti paukščių pyragą. Supažindinta su lesyklų įvairove. Mokiniai rodė vaidinimą pagal lietuvių liaudies pasaką „Kėkštas ir šarka“, kuriame išaiškėja, kodėl kėkštai žiemai traukia piečiau, o šarkos lieka žiemoti Lietuvoje.  Deklamavo poetės Gaižauskaitės eilėraštį „Zylutė“, žaidė su vaikais žaidimą, šoko lietuvių liaudies ratelį „Klausė žvirblis, čiulbuonėlis“.  Taip pat paliesta aktuali tema – kurapkų populiacijos nykimas. Diskutuota nykimo priežastys, papasakota sakmė „Kodėl kurapkos raibos“. Aptarta jų globa žiemą. Vaikams labiausiai įspūdį paliko gyvas pavyzdys – kurapkos giminaitė – putpelė. Lietuvoje laukinės putpelės beveik išnykusios, todėl svarbu, kol nevėlu, imtis priemonių, kad neištiktų panašus likimas putpelės giminaitės – kurapkos.

    Tikimės, kad vaikai išgirdo kažką naudingą apie paukščių globą žiemą, kad palietėme kiekvieno jautrią širdies kertelę. Tik taip nuo vaikystės lašas po lašo ir išaugs, empatiška, jautri kitoms gyvybės formoms, ekologiškai išprususi asmenybė.

                                                                        Gamtosaugininkų būrelio vadovė Jurgita Beklešovienė.

 

Į svečius pas žvėrelius

Gruodžio 18 dieną 1-4 klasių mokiniai, kaip ir kiekvieną žiemą, išsiruošė į Radvilonių botaninį draustinį aplankyti žvėrelių ir paukštelių. Vaikai nešė bulvių, burokų, morkų, obuolių, šieno, grūdų. Linksmai klegėdami, stebėdami žvėrelių pėdsakus, patraukė prie šėryklos. Jie džiaugėsi, kad nunešė žvėreliams vaišių, nes šėrykla jau buvo tuščia. Paskui vaikai smagiai su čiuožynėmis leidosi nuo kalno, čiuožė ledo takeliais, vėžino vieni kitus rogutėmis. Visi džiaugėsi atlikę gerą darbą ir puikiai pailsėję.

Mokytoja Jadvyga Dzimidaitė

 

Pažintinė ekskursija į Šiaulius

Gruodžio 12 d. 5 klasės mokiniai su auklėtoja ir keletas mažųjų gamtosaugininkų su būrelio vadove iš gautų kampanijos „Mažiau šiukšlių“ lėšų vyko į Šiaulius, praplėsti žinias apie atliekų rūšiavimo svarbą. Pradžioje pabuvojome UAB „Putokšnis“, kur gaminami PET buteliai. Ten mokiniai sužinojo, kad  mūsų išrūšiuota ir perdirbta plastmasė tampa plastikinėmis granulėmis, iš kurių gaminami nauji daiktai. UAB „Putokšnis“ iš tų granulių gamina ruošinius. Iš ruošinių, paveikus juos didele temperatūra ir slėgiu, pagaminama įvairios formos ir talpos PET buteliai. Mokiniai, išklausę ir pamatę gamybos procesą, gavo dovanų: ruošinių ir mažų PET butelių. Ekskursijos vadovui pažadėjo panaudotus  butelius nemėtyti į bendrą konteinerį, o nešti priduoti.

   Vėliau ekskursija tęsėsi Aukštrakių nepavojingų atliekų sąvartyne. Ten pats sąvartyno vadovas mokinius supažindino su atliekų priėmimo eiga, aprodė administracinį pastatą. Tada nuėjome į mechaninio biologinio atliekų apdorojimo gamyklą (MBA), kur papasakojo, kaip atvežtos mišrios atliekos yra iš dalies rūšiuojamos pagal frakcijas. Pačios smulkiausios frakcijos atliekos kompostuojamos, o po viso proceso, pagulėjusios lauko aikštelėje pora savaičių, vežamos ant kaupo. Kita dalis atliekų keliauja deginimui,  o didžioji dalis į kaupą. Šis dalinis rūšiavimas leido perpus sumažinti atliekų, vežamų į kaupą, kiekį. Vadovas parodė rezervuarus, kur surenkamas vandens filtratas iš sąvartyno, išvalomas ir išleidžiamas į gamtą. Po to lipome į kaupą. Viso sąvartyne suplanuoti 4 kaupai ar sekcijos: nuo 2007 m. užpildyti du kaupai, dabar pradėtas trečias. Nuo kaupų matėme pavojingų atliekų tvarkymo įmonę „Toksika“. Atsisveikinant vadovas paragino mokinius rūšiuoti atliekas, kad „tas kalnas“ taip greit nedidėtų.

   Tikiuosi, kad buvę šioje ekskursijoje mokiniai pajuto atliekų rūšiavimo svarbą ir bent dalis iš jų atsakingiau elgsis su jomis.

           Gamtosaugininkų būrelio vadovė                                                        Jurgita Beklešovienė

„Mažiau šiukšlių – švaresnė aplinka“

Lapkričio 29 dieną šeštos klasės mokiniai kartu su J. Beklešoviene ir auklėtoja Z. Kučiene iš tarptautinės kampanijos „Mažiau šiukšlių“ lėšų keliavo į Šiaulius. Aplankė tris įmones, svarbias aplinkos saugojimui, ekologijai.
Pirmiausia mokiniai UAB „Putokšnis“ sužinojo, kaip gaminami PET ruošiniai bei iš jų gaminami PET buteliai, galėjo iš arčiau susipažinti su gamybos procesu.
Vėliau UAB „Ekonovus“- vienoje didžiausių atliekų tvarkymo bendrovių Lietuvoje- šeštokai klausėsi pasakojimo, kaip rūšiuojamos atliekos, pakuotės iš didžiųjų prekybos centrų, įmonių.  Sužinojo, kad nemaža dalis rūšiuotų atliekų gabenamos perdirbti į  užsienio antrinių žaliavų perdirbimo įmones.
Daugiausiai laiko mokiniai praleido UAB „Toksika“. Tai pavojingų atliekų tvarkymo ir perdirbimo įmonė. Visiems buvo įdomu, kokios atliekos deginamos, koks atliekų tvarkymo procesas, kaip padaroma, kad pavojingos atliekos neterštų gamtos. Buvo įdomu stebėti, kaip kompiuteriais valdomi įrenginiai, kaip laboratorijoje tiriamas medžiagų kenksmingumas. Mokiniai žinias, įgytas gamtosaugininkų būrelyje, papildė klausdami konsultantų.
Kelionė buvo įdomi ir naudinga. Tik nuo mažens suvokę, koks svarbus atliekų tvarkymas, turėsime sveikesnę ir švaresnę aplinką.

Alksniupių pagrindinės mokyklos gamtosaugininkų ekskursija, skirta paminėti Pasaulinę gyvūnų dieną

Spalio 8 d. Alksniupių pagrindinės mokyklos gamtosaugininkai vyko į Šiaulių gyvūnų globos namus. Nuvežėme gyvūnams maisto ir mokinių bei kaimo bendruomenės paaukotus pinigėlius – 50 EU. Ačiū visiems aukojusiems. Apžiūrėjome čia gyvenančius šunelius ir katytes. Džiugu, kad po mūsų apsilankymo bent vienas kačiukas rado namus. Už tai ačiū  Idai Andrejauskaitei, kuri pažadėjo rūpintis juo, ir jos mamai – Laimai Andrejauskienei, kuri leido namo parsivežti iš prieglaudos kačiuką. Taip pat vieną šunelį nusižiūrėjo Samanta Jokubauskaitė, kurį žadėjo pasiimti.
Grįždami iš prieglaudos, užsukome į jau 15 metų prie Talkšos ežero vykstantį Pasaulinei gyvūnų dienai paminėti renginį, organizuojamą Šiaulių gamtininkų centro. Gaila, kad oras buvo darganotas, todėl dalyvių ir žiūrovų buvo labai mažai.  Tačiau tai mūsų neišgąsdino. Mokiniai dalyvavo dėlionės konkurse, jodinėjo, stebėjo šunų su jų šeimininkais varžybas, šuns-policininko pasirodymą, apžiūrėjo augintinių parodėlę.
Norėtųsi, kad toks Pasaulinės gyvūnų dienos paminėjimas taptų mūsų mokykloje tradicija.

                                                                                                       Jurgita Beklešovienė

Puslapiai: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14